Skąd się biorą zimne stopy? O czym świadczą? Jak sobie z nimi radzić?

Zimne stopy to problem, który doskwiera nie tylko zimową porą, ale również pojawia się wiosną lub latem. Niestety na to nie ma reguły. Problem ten może dotknąć każdego niezależnie od wieku oraz płci i zazwyczaj nie świadczy o żadnych poważnych kłopotach ze zdrowiem.

Skąd biorą się zimne stopy?

Powodów, dla których pojawiają się „lodowe” stópki jest wiele. Jednym z nich jest zwyczajnie uroda, której nietypowy element stanowią zimne stopy. Wystarczy, że osoba posiadająca tą dolegliwość, jest wysoka i szczupła. Te dwie cechy mogą okazać się głównym powodem zimnych stópek.

Jednym z wielu przyczyn zziębniętych stóp jest również nieprzyjaciel każdego człowieka, czający się na każdym kroku. Mianowicie chodzi o stres. Przeżywanie tak silnych emocji pobudza organizm do produkcji adrenaliny, dopaminy oraz noradrenaliny, co w efekcie prowadzi do kurczenia się naczyń krwionośnych.

Kolejnym powodem jest palenie papierosów. Palacze o wiele częściej skarżą się na przemarzanie stóp niż osoby niepalące, ponieważ nikotyna również zwęża naczynia krwionośne.

Powodem mogą być też zbyt ścisłe skarpety lub podkolanówki. Warto częściej zwracać uwagę na dolne części garderoby, aby te niepotrzebnie nie uciskały stóp, co zapewni odpowiedni transport krwi do dolnych części ciała.

Istnieje cała lista schorzeń, których objawem mogą być właśnie zimne stopy. Nie ma się czym martwić, jeśli oprócz zimnych dolnych partii ciała nie występują żadne objawy współistniejące, takie, jak np. ogólne osłabienie, częste zaparcia itp. W przypadku, gdy takowe się pojawią, warto przeprowadzić konsultację z lekarzem, który na podstawie niezbędnych badań potwierdzi lub wykluczy ewentualne choroby.

Oto lista możliwych chorób, o których świadczą zimne stopy:

  1. Anemia lub niedoczynność gruczołu tarczowego.
  2. Poważne problemy z układem krążenia (w przypadku dolegliwości serca, przy których utrzymuje się uczucie zimna w stopach).
  3. Zakrzepowo-zrostowe zapalenie żył.
  4. W przypadku osób starszych – miażdżyca.
  5. Niskie ciśnienie.

Domowe sposoby na radzenie sobie z zimnymi stopami

Bardzo ważną rzeczą, o której należy pamiętać, jest zapewnienie sobie odpowiedniej ilości dziennego ruchu. Ruch ten przyspieszy cyrkulację krwi, która pobudzi stopy do tego, aby te się zagrzały. Niezwykle pomocne mogą okazać się ciepłe skarpety oraz ciepłe kąpiele z dodatkiem rozgrzewających olejków (np. z sosny lub rozmarynu). Takie kąpiele nie tylko rozgrzeją stopy, ale również całe ciało, a dodatkowo pozwolą się zrelaksować po ciężkim dniu pracy.
Jeżeli pomimo wszelkich starań, stopy wciąż pozostają zimne, warto profilaktycznie udać się do lekarza.