Leczenie od przodków

Medycyna ludowa towarzyszy ludzkości odkąd pojawili się pierwsi szamani podejmujący się leczenia chorób u swoich współplemieńców. Przez wieki ludzie posiedli niezwykle pokaźną wiedze na temat dostępnych naturalnie substancji, które znajdują zastosowanie dla większości uprzykrzających życie dolegliwości.

Odmienne zdania

Oczywiście różne grupy ludzi uważają, że jedna i ta sama roślina posiada różne od siebie zastosowania i faktyczny wpływ na zdrowie. Prawdopodobnie różnice te biorą się z lekko innych typów danej rośliny, która zależnie od szerokości geograficznej na której rośnie, posiada inną odmianę.

Typowym przykładem takiego właśnie rozbieżnego zdania jest trawa cytrynowa, która u różnych nacji na inne dolegliwości była stosowana. Przykładowo mieszkańcy terenów dzisiejszych Indii uważali, że trawa cytrynowa posiada pozytywne działanie głównie w rejonie układu pokarmowego. Stosowali ją przy dolegliwościach żołądkowych i na pobudzenie apetytu.

Nie tak daleko, bo zaledwie w Chinach, uważano, że roślina ta uśmierza ból głowy. Podobne rejony ciała były leczone trawą cytrynową KrainaHerbaty przez mieszkańców Ameryki Południowej. Tamtejsi ludzi uważali, że jej stosowanie poprawia koncentracje i wyostrza myślenie. Z tego powodu powszechnie była dodawana jej do spożywanych płynów.

Jak więc widać świat natury jest przebogatym w lecznicze i zdrowotne środki. A korzystać z nich umieli już nasi przodkowi, na czym bardzo dobrze wychodzili. Może warto by było od czasu do czasu zaczerpnąć nieco inspiracji od ich działań?