Jak się zachować w przypadku zjedzenia wilczej jagody?

Przechadzając się długimi godzinami po lesie niejedna osoba poczuje głód i silną potrzebę zaspokojenia go. Zwykle bez trudu da się znaleźć w pełni jadalne owoce, których zjedzenie będzie całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Często jednak na swojej drodze spotkać możemy śmiertelnie niebezpieczną wilczą jagodę, która na pierwszy rzut oka wygląda jak borówka.

Niepożądane działanie

Wilcza jagoda w swoim składzie posiada ogromną ilość atropiny, która jest z pewnością wielu osobom doskonale znaną substancją z syropu na kaszel, bądź kropli do oczu.
Przy zbyt dużym stężeniu poraża ona układ nerwowy, utrudniając oddychanie, paraliżując ruchy członków, a w końcowym etapie doprowadzając do śpiączki i śmierci.

Jak rozpoznać?wilcza jagoda pokrzyk

Nim nastąpi reakcja łańcuchowa w organizmie, wyśle nam on kilka sygnałów świadczących o tym, że powinnyśmy jak najszybciej wezwać pomoc. Wśród najczęstszych objawów wymienić można:

– rozszerzone źrenice,
– pobudzenie,
– przyśpieszony oddech,
– wysoką gorączkę,
– zaburzenia wzroku i słuchu.

Po wystąpieniu takich objawów u siebie, bądź któregokolwiek z członków naszej wyprawy, należy bezzwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe, a u osoby dotkniętej objawiamy starać się za wszelka cenę wywołać sztucznie wymioty. Stwarza to szanse na znaczne ograniczenie ilości przekazanej do krwioobiegu atropiny, a co za tym idzie znacznie zwiększa szanse przeżycia do czasu dotarcia do nas pogotowia ratunkowego.

Pokrzyk wilcza jagoda?

Warto jednak wspomnieć, że odpowiednio przygotowana roślina ma także swoje pro zdrowotne właściwości. Pokrzyk wilczej jagody dostępny w dobrych hurtowniach zielarskich (zobacz tutaj) ma także pro zdrowotne działania, do takich należą między innymi:

  • przeciwzapalne,
  • przeciw alergiczne,
  • łagodzące bóle,
  • zmniejsza wydzielanie hormonów,