Ból zęba? Jaką tabletkę wybrać?

Na rynku farmaceutycznym możemy spotkać sie z ogromem tabletek na ból zęba, ból stawów, przeziębienia, gorączkę ect. Czy każda z nich jest inna? Czy faktycznie ta na ból głowy nie zadziała na ból zęba? 

Otóż wygląda to w ten sposób, że substancje przeciwbólowe podzielone są na niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i steroidowe leki przeciwzapalne. W grupie tych pierwszych jako najpopularniejsze spotkać można: paracetamol, ibuprofen, meloxicam, kwas acetylosalicylowy, naproksen, ketoprofen czy nimesulid. 

Paracetamol znany każdej mamie działa silnie przeciwbólowo i jest bezpieczny dla osób z nadciśnieniem czy wrzodami, podawany dzieciom w trakcie ząbkowania.

Ibuprofen jest kolejną najczęściej polecaną przez farmaceutów substancją o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, co za tym idzie jeżeli z bólem zęba związany jest też obrzęk warto wybrać tę substancję.

Meloxicam polecany do silnych bólów stawowych czy też jako tabletki na ból zęba.

Kwas acetylosalicylowy mogą przyjmować tylko osboby nie uczulone na salicylany, w połączeniu z witaminą C działa rozgrzewająco, polecany przy osłabieniu, wyziębieniu czy gorączce.

Naproksen w mniejszych dawkach, tak jak ketoprofen, jest substancją dostępną w aptece bez recepty. Na te leki jednakże muszą uważać osoby z delikatnym układem pokarmowym.

Nimesulid jest substancją dostępną na receptę, jeśli jednak tabletki na ból zęba nie pomagają, warto udać się po nią do lekarza.

Na każdego może działać lepiej inna substancja, dlatego tak wiele jest dostępnych w aptekach.